West Yorkshire Schools Cross Country Championships
Northcliffe Playing Fields, Shipley 5 February 2011
Senior Girls Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 1 Jenny Walsh Kirklees 13.17 8 62 Sarah Roberts Calderdale 15.58
2 13 Alex Bell Leeds 13.56 9 66 April Caufeild Calderdale 15.59
3 61 Sally Smith Calderdale 14.00 10 25 Alice Lightfoot Wakefield 16.13
4 50 Carly Robertson Bradford 14.32 11 65 Hannah Pilkington Calderdale 16.14
5 2 Sally Radcliffe Kirklees 14.40 12 51 Rosie Hellawell Bradford 16.45
6 49 Brit Tate Bradford 14.43 13 63 Katie Love Calderdale 18.07
7 14 Amy Sutcliffe Leeds 14.47 14 64 Kate Bulllock Calderdale 18.34
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Calderdale [3,  8,  9, 11, 13, 14] 58
Senior Boys Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 26 Michael Wood Leeds 23.22 14 28 Dyon Whiteley Leeds 27.16
2 25 Gordon Benson Leeds 23.36 15 29 Ben Mackay Leeds 28.14
3 1 Sam Kerfoot-Roberts Calderdale 23.40 16 61 Jack Baker Bradford 28.25
4 14 Max Kaye Kirklees 23.44 17 4 Kerion Royston Calderdale 28.25
5 70 Ben Marriott Bradford 24.16 18 37 Jonathan Baxendale Wakefield 29.27
6 27 Elliott Todd Leeds 24.33 19 65 Eyob Huruy Bradford 30.42
7 17 Carl Foulstone Kirklees 24.46 20 62 Callum Pashley Bradford 31.25
8 30 Michael Hinchcliffe Leeds 25.21 21 63 Piers Barton Bradford 31.37
9 15 Josh Woodcock-Shaw Kirklees 25.46 22 33 Jack Weeks Leeds 31.43
10 69 Luke Parker Bradford 26.30 23 64 Michael Powell Bradford 32.22
11 16 Simon Bolland Kirklees 26.44 24 32 Mark Rawlinson Leeds 33.09
12 19 Max Lawton Kirklees 26.46 25 66 Matthew Bickerton Bradford 33.20
13 68 Jack Thorp Bradford 27.15 26 35 Henry Cranston Leeds 37.12
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Leeds [1,  2,  6,  8, 14, 15][22, 24, 26] 46
2 Bradford [5, 10, 13, 16, 19, 20][21, 23, 25] 83
Junior Girls Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 25 Annabel Mason Kirklees 10.48 23 9 Katy Boden Bradford 13.27
2 37 Gemma Kier Leeds 11.17 24 48 Phoebe Harrison Leeds 13.31
3 49 Rebecca Firth Wakefield 11.30 25 53 Lucy Robinson Wakefield 13.32
4 51 Rachael Firth Wakefield 11.49 26 43 Eve McArthur Leeds 13.33
5 38 Rebecca Coupe Leeds 11.57 27 39 Nicola Sawyer Leeds 13.34
6 54 Chloe Fitton Wakefield 12.00 28 45 Alice Sutcliffe Leeds 13.36
7 50 Stephanie Rodgers Wakefield 12.01 29 18 Helena Prescott Calderdale 13.38
8 14 Molly Travis Calderdale 12.03 30 2 Rose Hagan Bradford 13.40
9 26 Sophie Woollin Kirklees 12.12 31 56 Jenny Collins Wakefield 13.42
10 15 Caroline Jonson Calderdale 12.27 32 11 Violet Kaye Bradford 13.47
11 17 Louise Redmond Calderdale 12.30 33 5 Grace Malir Bradford 13.48
12 27 Lucy Farquahar Kirklees 12.34 34 41 Elizabeth Ritchings Leeds 13.50
13 16 Isabel Wharton Calderdale 12.39 35 31 Megan Lamb Kirklees 13.54
14 52 Rebecca Parkin Wakefield 12.43 36 7 Iso Hirst Bradford 14.05
15 42 Cleo Gorringe Leeds 12.45 37 10 Josie Baker Bradford 14.12
16 40 Jasmine Laidler Leeds 12.46 38 6 Lily Dooks Bradford 14.17
17 28 Sophie Spencer Kirklees 12.49 39 44 Charlotte Hall Leeds 14.23
18 32 Faye Beckett Kirklees 12.52 40 8 Elizabeth Linfield Bradford 14.35
19 1 Lucy Williamson Bradford 12.54 41 33 Sophie Williams Kirklees 14.43
20 29 Keavey Ward Kirklees 13.01 42 22 Regan Smith Calderdale 14.45
21 30 Rebecca Morris Kirklees 13.03 43 47 Morag Hockey Leeds 15.01
22 55 Kate Offord Wakefield 13.15 44 46 Rossin Clancy Leeds 16.24
If the runner who came 31st contacts Mr Brock, the result will be amended.
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Wakefield [3,  4,  6,  7, 14, 22][25,31] 56
2 Kirklees [1,  9, 12, 17, 18, 20][21, 35, 41] 77
3 Leeds [2,  5, 15, 16, 24, 26][27, 28, 34, 39, 43, 44] 88
4 Calderdale [8, 10, 11, 13, 29, 42] 113
5 Bradford [19, 23, 30, 32, 33, 36][37, 38, 40] 173
Junior Boys Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 50 Dominic Owens Leeds 13.06 20 34 Matthew Coweon Calderdale 14.34
2 14 Emile Cairess Bradford 13.27 21 33 Oliver Watson Calderdale 14.38
3 49 Sam Convery Leeds 13.30 22 15 Luca Zenti Bradford 14.45
4 13 Josh Ferguson Bradford 13.36 23 35 Calum O'Toole Calderdale 14.50
5 51 Keiran Savage Leeds 13.38 24 58 Luca Rizzello Leeds 14.53
6 68 William Ingram Wakefield 13.50 25 55 Charlie Moore Leeds 14.53
7 27 Edan Whitelow Calderdale 13.52 26 39 Lewis Crank Kirklees 15.03
8 29 Samuel Burford-Eyre Calderdale 13.54 27 40 James Anthoney Kirklees 15.07
9 53 Will Tomlin Leeds 13.56 28 28 Daniel Vile Calderdale 15.18
10 38 Aaron Kettlewell   Kirklees 14.04 29 43 Andrew Jones Kirklees 15.21
11 63 Ben Reed Wakefield 14.06 30 57 Josh Brown Leeds 15.23
12 62 George Heppinstall Wakefield 14.09 31 30 Fraser Murry Calderdale 15.24
13 60 Jack Allison Leeds 14.13 32 56 Bailey Roberts Leeds 15.26
14 64 Logan Gibb Wakefield 14.17 33 21 Alex Rhodes Bradford 15.28
15 16 Tom Kerr Bradford 14.19 34 61 Max Elliott Wright Wakefield 15.54
16 54 Zak Widera Leeds 14.21 35 67 Jamie Creed Wakefield 15.59
17 25 Finlay King Calderdale 14.22 36 20 Anthony Lennon Bradford 16.04
18 52 James Micklethwaite Leeds 14.23 37 23 Kieren Suddards Bradford 17.13
19 26 Alex Bradley Calderdale 14.28 38 18 Ruaridh Mon Williams Bradford 17.21
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Leeds [1,  3,  5,  9, 13, 16][18, 24, 25, 30, 32] 47
2 Calderdale [7,  8, 17, 19, 20, 21][23, 28, 31] 92
3 Wakefield [6, 11, 12, 14, 34, 35] 112
4 Bradford [2,  4, 15, 22, 33, 36][37, 38] 112
Intermediate Girls Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 61 Hannah Brown Leeds 14.23 16 67 Dominique Lynch Leeds 17.10
2 49 Beth Ellis Kirklees 14.29 17 27 Jenna Killock Bradford 17.13
3 62 Georgia Malir Leeds 15.03 18 53 Mollie Flannery Kirklees 17.23
4 50 Ruby Sykes Kirklees 15.21 19 26 Natalie Brown Bradford 17.26
5 65 Helen Wood Leeds 15.34 20 48 Molly Jagger Calderdale 17.43
6 1 Olivia Radcliffe Wakefield 15.41 21 7 Laura Ward Wakefield 18.26
7 63 Molly Keefe Leeds 15.45 22 68 Nuala Price Leeds 18.29
8 52 Emma Wilkinson Kirklees 15.48 23 3 Hannah Marsh Wakefield 18.35
9 51 Freya Williams Kirklees 15.57 24 55 Ama Williams Kirklees 18.40
10 54 Katie Byrne Kirklees 16.05 25 69 Elizabeth Garnett Leeds 18.50
11 5 Libby Greatorex Wakefield 16.09 26 70 Claire Shepherd Leeds 19.19
12 37 Holly Callaghan Calderdale 16.10 27 38 Amy Burston Calderdale 19.49
13 66 Ellie Dooley Leeds 16.19 28 28 Anna Sinclair Bradford 20.54
14 25 Zara Knappy Bradford 16.35 29 29 Emily Trewartha Bradford 21.00
15 2 Jessica Timmins Wakefield 16.53 30 35 Chelsey Holder Bradford 23.59
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Leeds [1,  3,  5,  7, 13, 16][22, 25, 26] 45
2 Kirklees [2,  4,  8,  9, 10, 18][24] 51
3 Bradford [14, 17, 19, 28, 29, 30] 137
Intermediate Boys Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 37 James Hall Bradford 18.20 17 48 Gordon Weight Bradford 20.50
2 13 Matthew O'Connor Wakefield 18.27 18 61 CJ Hampson Kirklees 20.59
3 50 Jerome Castelow Calderdale 18.41 19 5 George Moore Leeds 21.06
4 15 Jordan Turner Wakefield 18.46 20 19 Jack Mitchell Wakefield 21.11
5 49 Max Wharton Calderdale 18.55 21 10 Luke Broadbent Leeds 21.17
6 14 Jake Worton Wakefield 18.56 22 56 Michael Gladstone Calderdale 21.23
7 51 Liam Steadman Calderdale 19.01 23 43 Thomas Potter Bradford 21.25
8 2 Andy Smith Leeds 19.27 24 39 Joe Wain Bradford 21.28
9 18 James Saxton Wakefield 19.37 25 64 Robert Morris Kirklees 21.29
10 52 Bradley Travis Calderdale 19.43 26 55 Joshua Hall-Brown Calderdale 21.33
11 47 Sam Haggar Bradford 19.45 27 8 Oliver Watson Leeds 22.11
12 17 Daniel Franks Wakefield 19.50 28 65 Robert Hinchliffe Kirklees 23.37
13 60 Ciaran Wilson-Baig Calderdale 20.09 29 40 James Fardy Bradford 24.05
14 54 Paul Davis Calderdale 20.11 30 46 Alex Daniels Bradford 24.19
15 4 Ewan Hockey Leeds 20.33 31 11 Chris Jarvis Leeds 25.06
16 62 Dylan Smyth Kirklees 20.48
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Calderdale [3,  5,  7, 10, 13, 14][22, 26] 52
2 Wakefield [2,  4,  6,  9, 12, 20] 53
3 Bradford [1, 11, 17, 23, 24, 29][30] 105
4 Leeds [8, 15, 19, 21, 27, 31] 121
Results Program copyright G. S. Brock 2011
selbybrock@blueyonder.co.uk