West Yorkshire Schools Cross Country Championships
Hipperholme and Lightcliffe High School and Sports College
Saturday 4 February 2012
Senior Girls' Race Senior Boys' Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 61 Sally Smith Calderdale 15.52 1 25 Gordon Benson Leeds 23.49
2 13 Hannah Brown Leeds 16.00 2 15 Max Kaye Kirklees 24.10
3 52 Pippa Barrett Bradford 17.18 3 16 Thomas Travis-Pollard Kirklees 24.34
4 14 Molly Keefe Leeds 17.38 4 1 Sam Kerfoot-Roberts Calderdale 24.55
5 49 Rosie Hellawell Bradford 17.44 5 3 Bradley Travis Calderdale 25.18
6 51 Jenna Killock Bradford 18.20 6 37 Bertie Houghton Wakefield 25.21
7 2 Megan Jenkinson Kirklees 19.42 7 14 Joshua Woodcock-Shaw Kirklees 25.24
8 4 Kirsty Leih Kirklees 20.23 8 13 Simon Bolland Kirklees 25.29
9 1 Mollie Flannery Kirklees 23.09 9 2 Joe Crossfield Calderdale 25.49
10 39 Steven Eastwood Wakefield 26.27
No Team Result 11 17 Matthew O'Connor Kirklees 27.39
12 4 Matthew Roulson Calderdale 30.11
13 27 Chris Jarvis Leeds 30.24
14 5 Michael Hall Calderdale 31.19
15 62 Callum Pashley Bradford 33.15
16 68 David Zhang Bradford 34.45
NoTeam Result
Junior Girls' Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 28 Olivia Sykes Kirklees 12.20 26 41 Josie Clark Leeds 14.29
2 14 Molly Travis Calderdale 12.28 27 44 Aimee Easton Leeds 14.36
3 13 Louise Redmond Calderdale 12.29 28 8 Iso Hirst Bradford 14.41
4 1 Sarah Pickering Bradford 12.29 29 40 Kimberley Eastwood Leeds 14.42
5 37 Bethan Oates Leeds 12.36 30 10 Katy Boden Bradford 14.51
6 26 Lucy Byram Kirklees 12.43 31 55 Becky McGraw Wakefield 14.55
7 25 Natalie McGuire Kirklees 12.49 32 31 Keavey Ward Kirklees 14.55
8 50 Lucy Robinson Wakefield 12.55 33 16 Molly O'Neil Calderdale 15.02
9 49 Chloe Fitton Wakefield 13.03 34 39 Cleo Gorringe Leeds 15.03
10 3 Lucy Williamson Bradford 13.03 35 17 Sophie Karandikar Calderdale 15.16
11 38 Flo Straughan Leeds 13.30 36 56 Libby Hanley Wakefield 15.19
12 2 Lucy Haines Bradford 13.46 37 35 Eleanor Barrow Kirklees 15.25
13 6 Eleanor Robinson Bradford 14.00 38 46 Flo Rankin Leeds 15.31
14 45 Elizabeth Westhead Leeds 14.01 39 47 Harriett Jackson Leeds 15.33
15 51 Taylor Hammond Wakefield 14.04 40 19 Lucy Hepworth Calderdale 15.37
16 4 Zoe Judkowski Bradford 14.08 41 58 Lily Metcalfe Wakefield 15.38
17 42 Molly Garbutt Leeds 14.11 42 11 Rosie Findlay Bradford 15.40
18 52 Laura Sanderson Wakefield 14.17 43 36 Holly Barnes Kirklees 15.52
19 43 Zoe Kitching Leeds 14.18 44 33 Chloe Hever Kirklees 16.09
20 30 Daisy Mae Smith Kirklees 14.19 45 9 Joanne Williamson Bradford 16.17
21 15 Isabel Wharton Calderdale 14.23 46 34 Georgia Smith-Calvert Kirklees 16.20
22 54 Kate Offord Wakefield 14.25 47 57 Sarah Dewey-Neger Wakefield 16.43
23 5 Lucy Jacques Bradford 14.26 48 12 Holly Carter Bradford 16.58
24 48 Laura Benson Leeds 14.26 49 20 Hannah Roby Calderdale 17.13
25 7 Abi White Bradford 14.27
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Bradford [4, 10, 12, 13, 16, 23][25, 28, 30, 42, 45, 48] 78
2 Leeds [5, 11, 14, 17, 19, 24][26, 27, 29, 34, 38, 39] 90
3 Wakefield [8, 9, 15, 18, 22, 31][36, 41, 47] 103
4 Kirklees [1, 6, 7, 20, 32, 37][43, 44, 46] 103
5 Calderdale [2, 3, 21, 33, 35, 40][49] 134
Junior Boys' Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 37 Lewis Byram Kirklees 14.01 22 44 Elliot Thompson Kirklees 16.46
2 13 Emile Cairess Bradford 14.24 23 16 Tom Cross Bradford 16.53
3 38 Aaron Kettlewell Kirklees 14.51 24 39 Thomas Webster Kirklees 16.59
4 61 Ben Reed Wakefield 15.03 25 42 Lewis Bartholomew Kirklees 17.01
5 62 George Heppinstall Wakefield 15.20 26 52 Ahul Shah Leeds 17.06
6 64 Edward Dunbavin Wakefield 15.29 27 30 Charlie Birrow Calderdale 17.09
7 40 William Thackray Kirklees 15.31 28 67 Sam Toley Wakefield 17.22
8 26 Matthew Cowton Calderdale 15.40 29 27 Matthew Bojar Calderdale 17.38
9 49 Dominic Peterson Leeds 15.43 30 45 Thomas Pomeroy Kirklees 17.40
10 50 Billy Dawson Leeds 15.45 31 35 William Bingham Calderdale 17.41
11 22 Tom Kerr Bradford 15.52 32 56 Kit Donnelly Leeds 17.45
12 34 Thomas Hincliffe Calderdale 15.54 33 20 James Pickering Bradford 17.47
13 51 Toby Hillerby Leeds 15.58 34 19 Ben Smith Bradford 18.10
14 29 Aaron Thorpe Calderdale 16.04 35 54 Henry Wood Leeds 18.17
15 65 Elliott Robinson Wakefield 16.17 36 55 Ben Commery Leeds 18.21
16 53 Oliver Daffern Leeds 16.17 37 59 Chris Ginty Leeds 18.25
17 28 Jack Talbot Calderdale 16.26 38 57 Callum Boyd Leeds 18.45
18 15 Ruaridh Mon-Williams Bradford 16.27 39 68 James Gascoigne Wakefield 18.53
19 18 Max Curran Bradford 16.31 40 48 James Clark Kirklees 18.54
20 66 Chris Law Wakefield 16.37 41 47 Max Mellor Kirklees 19.06
21 63 Luke Hawksley Wakefield 16.40 42 33 James Wright Calderdale 19.37
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Wakefield [4, 5, 6, 15, 20, 21][28, 39] 71
2 Kirklees [1, 3, 7, 22, 24, 25][30, 40, 41] 82
3 Leeds [9, 10, 13, 16, 26, 32][35, 36, 37, 38] 106
4 Bradford [2, 11, 18, 19, 23, 33][34] 106
5 Calderdale [8, 12, 14, 17, 27, 29][31, 42] 107
Intermediate Girls' Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 49 Annabel Mason Kirklees 14.26 19 66 Lucinda Obank Leeds 18.12
2 61 Georgia Malir Leeds 15.39 20 37 Holly Callaghan Calderdale 18.14
3 1 Becky Firth Wakefield 15.55 21 5 Libby Greatorex Wakefield 18.15
4 63 Rebecca Coope Leeds 16.05 22 67 Ellie Dooley Leeds 18.19
5 50 Sophie Wollin Kirklees 16.07 23 7 Amelia Collins Wakefield 19.25
6 51 Bethany Ellis Kirklees 16.10 24 39 Molly Jagger Calderdale 19.30
7 52 Faye Beckett Kirklees 16.17 25 27 Erin Boulder Bradford 19.52
8 62 Helen Wood Leeds 16.29 26 6 Jenny Collins Wakefield 20.09
9 25 Zara Knappy Bradford 16.32 27 8 Ashley Clegg Wakefield 20.22
10 4 Rachel Firth Wakefield 16.49 28 68 Claire Shepherd Leeds 20.38
11 53 Sophie Spencer Kirklees 16.53 29 29 Sarah Dewhirst Bradford 20.53
12 56 Freya Williams Kirklees 16.56 30 28 Maisie Manners Bradford 21.09
13 57 Emma Wilkinson Kirklees 17.01 31 30 Josie Baker Bradford 21.30
14 54 Ruby Sykes Kirklees 17.19 32 9 Hannah Coe Wakefield 21.37
15 55 Lucy Farquhar Kirklees 17.33 33 42 Kayleigh Sugden Calderdale 22.22
16 38 Caroline Jonson Calderdale 17.38 34 33 Elizabeth Watson Bradford 24.14
17 64 Jasmine Laidler Leeds 18.00 35 34 Sabrina Jackson Bradford 25.43
18 65 Dominique Lynch Leeds 18.10 36 35 Anna Pickering Bradford 26.06
37 36 Meenu Anil Bradford 27.28
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Kirklees [1, 5, 6, 7, 11, 12][13, 14, 15] 42
2 Leeds [2, 4, 8, 17, 18, 19][22, 28] 68
3 Wakefield [3, 10, 21, 23, 26, 27][32] 110
4 Bradford [9, 25, 29, 30, 31, 34][35, 36, 37] 158
Intermediate Boys' Race
Pos No Name Team Time Pos No Name Team Time
1 37 James Hall Bradford 18.47 18 11 Charles Moore Leeds 22.00
2 49 Jerome Castelow Calderdale 19.04 19 63 Aaron Arthur Kirklees 22.03
3 51 Max Wharton Calderdale 19.38 20 68 Alex Bawn Kirklees 22.06
4 50 Liam Steadman Calderdale 19.51 21 7 Zachary Widera Leeds 22.08
5 3 Keiran Savage Leeds 20.08 22 59 Alex Bradley Calderdale 22.14
6 2 Andrew Smith Leeds 20.16 23 56 Liam Halliday Calderdale 22.22
7 61 Peter Franklin Kirklees 20.22 24 5 Sam Convery Leeds 22.24
8 54 Ciaran Wilson-Baig Calderdale 20.22 25 14 Rob Sanderson Wakefield 22.26
9 62 Lewis Crank Kirklees 20.48 26 65 Robert Morris Kirklees 22.28
10 38 Gordon Weight Bradford 20.54 27 15 Robin Brearton Wakefield 22.32
11 52 Paul Davis Calderdale 20.58 28 42 Tom Potter Bradford 22.37
12 13 Will Ingram Wakefield 21.24 29 44 Alex Daniels Bradford 22.38
13 10 Josh Brown Leeds 21.31 30 43 Joe Wain Bradford 22.50
14 6 James Micklethwaite Leeds 21.38 31 66 James Anthoney Kirklees 23.13
15 8 James Dransfield Leeds 21.44 32 21 Joe Law Wakefield 23.35
16 1 George Moore Leeds 21.46 33 67 Robert Hinchliffe Kirklees 23.46
17 53 Edan Whitelaw Calderdale 21.52 34 45 Jack Cummings Bradford 25.08
Team Result
Pos Team Counters Total
1 Calderdale [2, 3, 4, 8, 11, 17][22, 23] 45
2 Leeds [5, 6, 13, 14, 15, 16][18, 21, 24] 69
3 Kirklees [7, 9, 19, 20, 26, 31][33] 112
4 Bradford [1, 10, 28, 29, 30, 34] 132
Results Program G.S.Brock 2012
selbybrock@blueyonder.co.uk